Ekologický interiér

Myslíte ekologicky? Recyklujete? Ste o niečo viac spojení s prírodou ako kedysi? Chcete aj bývať ekologicky? Tak sa príjemne usaďte a čítajte. My vám teraz poradíme a ponúkneme pár typov a trikov ako docielite eko prostredie vo vašich interiéroch.

V prvom rade by ste mali siahať po ekologicky šetrných materiáloch pre nábytky, podlahy a aj textílie použité v interiéry. Keď si ľudia zvyčajne myslia že sú „ekologický“ majú vo svojich domovoch nainštalované solárne panely, šetrenie vody alebo zníženie spotreby elektrickej energie pomocou inteligentných termostatov. Žiaľ ak chcete byť eko iba toto nestačí, všetko sú to samozrejme dôležité faktory udržateľného životného štýlu, ale aj interiérové prvky zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní zdravšej planéty.

V eko štýle je všetko prírodné

Materiály

Ako prvý materiál by sme pozdvihli rekultivované drevo. Každý drevený nábytok si vyžaduje výrub stromov takže to vôbec nekorešponduje s eko podmienkami, preto existuje rekultivované drevo, ktoré recyklovaním starého materiálu dáva nový životný štýl a taktiež šetrnosť k životnému prostrediu.

Korok je už dávno známy svojou vysokou udržateľnosťou a recyklovateľnosťou. Známe a často používané sú korkové podlahy, ktoré okrem toho že ťažbou korku sa nepoškodzujú stromy sú aj vysoko antialergické čo v dnešnej dobe uvítajú viacerí z nás.

Vnútorné a vonkajšie koberce môžu byť vyrobené z recyklovaného plastu – čo dáva nový život biologicky neodbúrateľnému materiálu. Veľkou výhodou takéhoto materiálu je, že farby sú v celom materiály pevné, takže sú vysoko odolné proti vyblednutiu.

Taktiež odporúčame siahať po jutovom vlákne. Jedná sa o dostupné a rýchlo obnoviteľné prírodné vlákno. Juta je silný a hrubý materiál, ktorý je dobre využiteľný ako dobrý tepelný izolátor, alebo trvácne odolné koberce.

Pri renovácií nábytku používajte len povrchové úpravy šetrné životnému prostrediu. Pri trvalej udržateľnosti zohráva veľkú úlohu farba alebo lak, ktorý dávajú nábytkom alebo prvkom krajší vzhľad a lesk. Preto je dobre siahať po povrchových úpravách, ktoré majú zníženú hladinu prchavých organických zlúčením. Ak chcete znížiť svoju ekologickú stopu, určite siahajte len po netoxickej farbe, povrchovej úprave s nízkym obsahom VOC, nízko biocídnej farbe, mliečnej farbe alebo farby na vodnej báze ako sú moridlá a tmely a latexovej farbe.

Nebojte sa trochu si zašpiniť a zrenovovať nábytok, o to viac sa z neho budete tešiť

A teda po čom siahať aby sme si zariadili eko interiér? Držte sa starožitností, recyklujte staré nábytky ktorými môžete vynikajúcim spôsobom vo vašich interiéroch „zazelanať“. Nielenže sa vyhnete ďalšiemu nákupu, ale taktiež použijete kvalitné a poctivé nábytky. Uprednostňujte minimalistické interiéry. Menej vecí znamená, že je potrebné ich vyrobiť menej, čo logicky pomáha minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie. Ak neuprednostňujete minimalizmus, alebo vám tento štýl nie je blízky, tak siahnite po škandinávskom štýle, ktorý je zameraný na surovosť, a zemité organické farby.

Eko interiér | LL design
Eko interiér | Zdroj: www.decorinteriorsus.com

Jednoduchosťou, nedokonalosťou a recyklovaním dosiahnete eko interiéry, ktorými znížite vašu ekologickú stopu pre ľudstvo, pre vás a vaše deti. Čokoľvek robíte a kedykoľvek sa rozhodnete pre životné prostredie, prispievate tým prírode. Tak sa nebojte a smelo do toho 🙂

Ľudmila Lešánek