Novinka na trhu, alebo len neznalosť?

Novelio, alebo aj sklovláknitá tapeta. O čo vlastne ide? Ide o nadčasovú úpravu stien, ktorá sa netýka len úprav stien a stropov ale taktiež zahŕňa aj ich ochranu. Nakoľko je takáto tapeta vyrobená zo skleneného vlákna, umožňuje materiálu byť veľmi húževnatý a kompaktný čím celkovú stavbu spevňuje.

Sklo je pevný a prírodný materiál, po jeho roztavení sa dajú z neho vytvoriť tenké vlákna. V tomto procese spočíva celé kúzlo, čím tapety získali jedinečne vlastnosti na trhu. Hygienicky nezávadna, odolná proti pôsobeniu vody a dezinfekčným prostriedkom, tým pádom umožňuje ich aplikovanie aj na sanitárne účely a to nemocnice či kúpeľne.

Celé kúzlo výroby novelia spočíva v roztavení skla

Často krát sa vyrábajú s plastickým vzorom, vďaka ktorému dokážete zakryť menšie trhliny a nerovnosti na stenách. Vzhľad vzorov je rôznorodý a zároveň dizajnový, ich široká škála vás tak pohltí, že budete mať problém si vybrať :). Tapety sú vyrábané v bielom podklade, avšak môžete ich prefarbiť vami obľúbeným odtieňom čím jednotlivé vzory zvýrazníte, ale naďalej zachováte elegantný, nadčasový a zároveň 3d vzhľad steny.

Novelio | LL design
Vzory novelio : zdroj www.leveyindustries.com

Nielen kvalitné ale aj dizajnové

Určite by som vyzdvihla hlavne jeden druh tapety a to magnetickú. Tapeta ma v sebe isté množstvo magnetu, čo jej umožňuje slúžiť ako magnetická tabuľa. Takýto druh novelia je určite najvhodnejšou alternatívou do detských izieb. Jednak je hrubšia ako ostatné, na dotyk príjemne teplá až hrejivá. Po nanesení sa môže takisto natrieť na požadovaný odtieň a vaše malé deti majú vo svojom malom kráľovstve svoju vlastnú magnetickú stenu 🙂

Novelio | LL design
Magnetické Novelio : zdroj Pinterest

Výhody:

  • moderný vzhľad
  • ochrana stien a stropov a to aj dekoratívnym vzhľadom
  • rýchla obnova starých stien a stropov
  • na dotyk príjemne a jemné
  • oderu vzdorná, stabilné rozmery, prekryje a spevní trhliny, odolnosť voči nárazu, ľahkosť čistenia
  • odolná voči ohňu
  • zabraňuje vzniku piestni, preto sú ideálne pre alergikov a astmatikov
  • odolávajú teplotným zmenám

Sklo vláknité tapety majú samé výhody prvom rade pre funkčný, hygienicky a taktiež dizajnový interiér. Preto ma takýto materiál inšpiroval natoľko, že sama ho budem svojim klientom navrhovať a odporúčať ako možnú alternatívu pre ich krásne domovy. Avšak do poručujem ich aplikovanie prenechať na odborníkov, ktorí si prešli niekoľkými školeniami, keďže nejde o klasické papierové či vliesové tapety a ich nanášanie je podstatne zložitejšie.

Ľudmila Lešánek