Počuli ste už o eklektickom štýle?

Štýl pre odvážnych! Aj takto by sa dal pomenovať eklektický štýl, ktorý sa vyznačuje kombináciou moderných a starých prvkov. Tento umelecký štýl, ktorý sa prvý raz objavil v umení a architektúre na prelome 19. a 20. storočia, spája rôzne obdobia a trendy v dizajne.

Porušovanie pravidiel, kombinácia starého a nového, rôznych farieb či vzorov je presne to, čo tento štýl vystihuje asi najviac. Dôležitým elementov je však v tomto interiérovom dizajne to, aby všetky jednotlivé prvky vytvárali spoločne harmóniu.

Buďte odvážni a experimentujte

Tento štýl určite patrí medzi najzaujímavejšie, ale zároveň aj najobtiažnejšie zo všetkých štýlov, lebo je postavený na kombinácii v podstate všetkého čo je okolo nás.

Eklektický štýl | LL design
Ukážka eklektického štýlu | Zdroj: stylainterier.cz

Eklektický štýl je ideálny pre kreatívnych ľudí, ktorí milujú experimentovanie a vidia potenciál aj v predmetoch, ktoré na prvý pohľad vôbec nepôsobia atraktívne a zaujímavo.

Typické prvky eklektického štýlu:

  • kombinácia zdanlivo nekombinovaných prvkov
  • výrazne farebné kombinácie
  • prelínanie starého s novým
  • upravený nábytok a doplnky

Eklektický štýl sa postupne rozvinul do modernej polohy modernej neoeklektiky, ktorá si vyberá prvky určitého štýlu z jeho pôvodného konceptu a premieta ich do prostredia s modernými prvkami.

Podstatou navrhovania eklektického priestoru je rôznorodosť, kde je povolené takmer všetko s tým, že je potrebné si dať pozor na to, aby jednotlivé prvky interiéru vytvárali spoločnú harmóniu priestoru.

Tento štýl by mal byť proste dych vyrážajúci a to docielite tým, že interiér zariadite odvážne, nezvyčajne, mnohofarebne.

Zahodíte nudu a skúsite to s týmto štýlom?

Ľudmila Lešánek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum finibus luctus eleifend. Vivamus eget ipsum vitae ex pretium vehicula eget vel dolor. Nunc ut volutpat purus. Nullam sagittis nisl massa.