Provensálsky štýl

Provensálsky štýl alebo inak povedané štýl francúzskeho vidieka, je spojený s oblasťou juhovýchodného Francúzska. Vyžaruje jemnosť, ženskosť či útulnosť. Cítiť z neho nostalgiu a vôňu levandule.

V poslednom období stále viac zákazníkov prichádza s požiadavkou zakomponovať do svojho interiéru prvky práve provensálskeho štýlu. Dizajn, ktorý v sebe prináša sa hodí nie len do interiéru, ale taktiež i do záhrad, či terás. Tento romantický štýl dokáže osloviť takmer každého.

V takomto štýle bol komponovaný aj dizajn interiéru rodinného domu v Budči, kde klienti požadovali zakomponovať do dizajnu najmä prvky tohto úžasného štýlu.

Provensálsky štýl | LL design

Typickými znakmi tohto štýlu sú rustikálny ráz interiéru, podlahy z tvrdého dreva, niekedy sú stropy natrené bielou farbou, kamenné murivo alebo omietky v pastelových farbách, doplnky z tepaného železa, jemné tkaniny a starožitný nábytok prevažne bielej farby. Čo sa týka dekorácií tak určite nikoho neprekvapí, že dominuje najmä levanduľa, ktorá v sušenej podobe skrášľuje kytice, či košíky, ale i rôzne dekoračné látky. Taktiež sa používa na dekoráciu keramiky, či iných predmetov. Taktiež veľmi obľúbeným skrášlením interiéru sú tapety s kvetinovými vzormi. 

Nábytok sa do podoby, akú ju poznáme dnes, vyvíjal približne tristo rokov. Typickými črty vidieckeho nábytku sú jednoduché vzory na jemne morenom dreve – väčšinou na dube alebo breste, preto jednotlivé kusy nábytku pôsobia sviežo a ležérne. Obľúbený je „otlčený“ biely nábytok, ale používa sa aj nábytok natretý pastelovými farbami.

Farby

Pre tento štýl sú príznačné svieže a pestré farby kvetín s odtieňmi zelenej, červenej, žltej, levanduľovej a blankytne modrej.

Zaujímavosťou je, že tento štýl nie je obmedzený len na rodinné domy, ale stretávame s týmto štýlom sa stretávame aj pri panelákových bytoch. 

Pri práci na tomto projekte som bola plná emócií a nadšenia ako tento provensálsky štýl zakomponovať do projektu rodinného domu. Keď sa povie vidiecky štýl, ľudia si hneď predstavujú plný interiér dekorácií a drahého nábytku. Opak je pravdou, čo potvrdí určite aj 3D vizualizácia priestoru obývačky spoločne s kuchyňou, kde dominujú pastelové farby a jednoduchosť.

Pre mňa osobne je provensálsky štýl jeden z najobľúbenejších a práca na projektoch v tomto štýle ma neskutočne baví.

Ľudmila Lešánek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum finibus luctus eleifend. Vivamus eget ipsum vitae ex pretium vehicula eget vel dolor. Nunc ut volutpat purus. Nullam sagittis nisl massa.