Provensálsky štýl

Provensálsky štýl alebo inak povedané štýl francúzskeho vidieka, je spojený s oblasťou juhovýchodného Francúzska. Vyžaruje jemnosť, ženskosť či útulnosť. Cítiť z neho nostalgiu a vôňu levandule.

V poslednom období stále viac zákazníkov prichádza s požiadavkou zakomponovať do svojho interiéru prvky práve provensálskeho štýlu. Dizajn, ktorý v sebe prináša sa hodí nie len do interiéru, ale taktiež i do záhrad, či terás. Tento romantický štýl dokáže osloviť takmer každého.

V takomto štýle bol komponovaný aj dizajn interiéru rodinného domu v Budči, kde klienti požadovali zakomponovať do dizajnu najmä prvky tohto úžasného štýlu.

Provensálsky štýl | LL design

Typickými znakmi tohto štýlu sú rustikálny ráz interiéru, podlahy z tvrdého dreva, niekedy sú stropy natrené bielou farbou, kamenné murivo alebo omietky v pastelových farbách, doplnky z tepaného železa, jemné tkaniny a starožitný nábytok prevažne bielej farby. Čo sa týka dekorácií tak určite nikoho neprekvapí, že dominuje najmä levanduľa, ktorá v sušenej podobe skrášľuje kytice, či košíky, ale i rôzne dekoračné látky. Taktiež sa používa na dekoráciu keramiky, či iných predmetov. Taktiež veľmi obľúbeným skrášlením interiéru sú tapety s kvetinovými vzormi. 

Nábytok sa do podoby, akú ju poznáme dnes, vyvíjal približne tristo rokov. Typickými črty vidieckeho nábytku sú jednoduché vzory na jemne morenom dreve – väčšinou na dube alebo breste, preto jednotlivé kusy nábytku pôsobia sviežo a ležérne. Obľúbený je „otlčený“ biely nábytok, ale používa sa aj nábytok natretý pastelovými farbami.

Farby

Pre tento štýl sú príznačné svieže a pestré farby kvetín s odtieňmi zelenej, červenej, žltej, levanduľovej a blankytne modrej.

Zaujímavosťou je, že tento štýl nie je obmedzený len na rodinné domy, ale stretávame s týmto štýlom sa stretávame aj pri panelákových bytoch. 

Pri práci na tomto projekte som bola plná emócií a nadšenia ako tento provensálsky štýl zakomponovať do projektu rodinného domu. Keď sa povie vidiecky štýl, ľudia si hneď predstavujú plný interiér dekorácií a drahého nábytku. Opak je pravdou, čo potvrdí určite aj 3D vizualizácia priestoru obývačky spoločne s kuchyňou, kde dominujú pastelové farby a jednoduchosť.

Pre mňa osobne je provensálsky štýl jeden z najobľúbenejších a práca na projektoch v tomto štýle ma neskutočne baví.

Ľudmila Lešánek