Psychológia interiérového dizajnu: ako dekorácia a dizajn ovplyvňuje Vaše emócie

Pozitívnu náladu vo svojom interiéri ľahko ovplyvníte aj minimalistickými zmenami. Keď to preženiem stačí keď odkopnete tieto topánky, posuniete vybraný nábytok, či si doprajete novú kvetinku do interiéru a Váš domov sa môže zmeniť k lepšiemu,

Je ľahké stať sa šťastnejším doma!

Použitím psychológie interiérového dizajnu môžete docieliť to, že sa u Vás doma budete cítiš pohodlnejšie a pozitívnejšie. Malé zmeny farieb, malá zmena dispozičného rozloženia nábytku, či zmena textílií môže vyvolať pozitívne pocity a to je presne to čo by mal interiérový dizajn prinášať.

Interiérový dizajn musí prinášať pozitívne emócie!

Jemné emočné signály z okolia ovplyvňujú Vaše vnímanie po celý čas. Psychológia je súčasťou každého dizajnu interiéru, takže je nevyhnutné, aby ste svoje túžby a predstavy naplno predstavili svojmu dizajnérovi už na prvom stretnutí, aby vo finálnej fáze projektu vám interiérový dizajnér dokázal namiešať tú správnu emóciu. Nakoľko existuje obrovská škála farieb, materiálov a iných prvkov, ktoré tvoria interiér, je nevyhnutné, aby ste vaše predstavy, čo najviac opísali interiérovému dizajnérovi, aby bol dizajnér schopný čo najviac sa vžiť do Vašich predstáv a pripravil Vám návrh interiéru presne podľa Vašich predstáv.

Psychológia interiérového dizajnu | LL design

Emocionálny dizajn interiéru vyvolávajúci pozitívne pocity

Obývacia izba, či kuchyňa predstavujú priestory, kde sa najviac zdržiavame v rámci domácnosti a často robia prvý dojem pri vstupe do príbytku. Sú to skvelé priestory, ktoré by mali byť plné svetla, vzduchu a elegancie. Sú to miestnosti, ktoré najviac môžu očariť Vašich hostí, či rodinných príslušníkov, preto sa týmto miestnostiam pripisuje aj väčšia dôležitosť.

Spálňa je skvelým miestom na vybudovanie komfortu, čo sa dá dosiahnuť napr. teplými textúrovanými tkaninami a bohatou farbou.

Psychológia interiérového dizajnu | LL design

Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, či bezpečnosť interiéru obzvlášť, keď máte doma napríklad malé deti.

Psychológia farby v interiéri. Výber správnej farby je rozhodujúci pre nastavenie „tónu“ a účelu celej miestnosti. Svetlé farby presvetľujú celý interiér miestnosti a naopak tmavšie pôsobia viac „uzavreto“ a preto na správny výber a kombináciu farieb je potrebné sa obzvlášť zamerať. Medzi univerzálne farby patria napríklad hnedá alebo biela. Medzi teplejšie farby patria napr. červená či ružová. Červená predstavuje oheň, láska a hnev. Ružová zase šťastie, lásku a pokoj. Teplejšie farby sú energické a zvyšujú chuť do jedla. Chladnejšie farby ako napríklad modrá a fialová uvoľňujú myseľ a znižujú chuť do jedla.

Aj Vy rozmýšľate nad rekonštrukciou interiéru a neviete si rady? Neváhajte a obráťte sa na interiérové štúdio LL dizajn, ktoré má dlhoročné skúsenosti s realizáciou rôznych typov interiérov podľa špecifických a individuálnych požiadaviek klientov.


Zdroje:

galaxydraperies.com

Ľudmila Lešánek