Kuchyňa spojená s obývačkou – áno či nie?

Pri riešení dispozičného riešenia sa často stretávame s dilemou, či spojiť kuchyňu spoločne s obývacou miestnosťou alebo nie. Vašim rozhodnutím môžete zmeniť charakter celého dispozičného priestoru. Spojením kuchyne s obývačkou stráca interiér primárny účel a mení sa na multifunkčný priestor, pričom sa stráca pocit „súkromia“. Napríklad ak radi varíte v kuchyni osamote, bez ruchu napríklad televízora z obývacej izby, spojením miestností túto výhodu stratíte. Alebo naopak ak pozeráte napríklad film v obývacej miestnosti a váš partner umýva riad v kuchyni asi si film veľmi nevychutnáte. Takýchto vzájomne rušivých elementov je samozrejme aj viacej a záleží len na vás ako sa k tomu postavíte.

Ak tieto rušivé elementy dokážete nevnímať a rozhodli ste sa predsa len spojiť tieto dve miestnosti do jedného funkčného celku máme pre vás pár odporúčaní.

Kuchyňa spojená s obývačkou | LLdesign
Zdroj: bestonlinecabinets.com

Ak z pohľadu dispozičného riešenia, či statiky je všetko v poriadku, odporúčame zamerať sa najmä na čo možno najväčšiu elimináciu možných rušivých elementov v interiéri a to napríklad využitím moderných technológií, rôznych smart technológií no a v neposlednom rade je potrebné zladiť celkový dizajn jednotlivých interiérov tak, aby interiér oboch miestností bol v jednej „dizajnovej harmónii“.

Hlavným pozitívom spojenia je určite otvorenie priestoru, ktorý je výhodou hlavne v panelákových bytoch, či v novostavbách, kde pôdorysy napr. 3 izbových bytov sa väčšinou pohybujú len medzi 70 – 85 m2.

Kuchyňa spojená s obývačkou | LLdesign
LL design – interiérový návrh obývačky

Tu jej pár konkrétnejších tipov ako spojiť interiér kuchyne s obývačkou:

  • čo najviac využiť priestor pri zmene dispozičného riešenia
  • vyberajte čo najtichšie spotrebiče – ideálne zabudovateľné, ktoré prinesú menej hluku a krajší dizajn na celý priestor
  • vytvorte jednoliaty, dobre vyzerajúci celok napr. využitím rovnakého materiálu v oboch interiéroch
  • priestor môžete oddeliť jednoduchým paravánom či obľúbeným ostrovčekom
  • vyhnite sa obkladačkám a využite radšej sklo alebo laminát, pričom to môžete zladiť napríklad s podlahou
  • kvalitný digestor by nemal určite chýbať, aby sa šírenie pachov minimalizovalo
Kuchyňa spojená s obývačkou | LLdesign
LL design – interiérový návrh kuchyne

Trend alebo praktickosť? Tejto dileme nebudeme čeliť len dnes, ale určite aj v budúcnosti. Obývačka spojená s kuchyňou je aktuálne trendom nie len v novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. Určite zvážte všetky plusy aj mínusy ešte pred samotnou kúpou, či rekonštrukciou. Vyhnete sa tak riešeniu, ktoré by vám mohlo v konečnom dôsledku strpčovať život.

V prípade ak sa Vám článok páčil, podeľte sa oň spoločne s Vašimi priateľmi na sociálnych sieťach.

Ľudmila Lešánek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum finibus luctus eleifend. Vivamus eget ipsum vitae ex pretium vehicula eget vel dolor. Nunc ut volutpat purus. Nullam sagittis nisl massa.