Prinášame pár tipov, ako sa nezblázniť pri renovácii interiéru

Určite väčšina z vás si už renováciu zažila na vlastnej koži. Niektorí z vás to zvládli hravo, niektorí zase s menšími či väčšími problémami. V článku prinášame pár tipov najmä pre tých, ktorí sa na renováciu chystajú a môžno, že týchto pár tipov im pomôže k tomu, aby ich renovácia bola úspešná.

Tí, čo si renováciou prešli, určite uznajú, že to nie je ľahký proces naopak často krát je to veľmi stresujúce, a preto sa pozrime na oblasti, na ktoré je potrebné sa sústrediť najviac.

Stanovte si a sledujte si svoj rozpočet

Svoj rozpočet na renováciu by ste si mali stanoviť hneď na začiatku, aby ste potom neboli prekvapení. Moje odporúčanie je, aby ste si prvotný rozpočet stanovili na úrovni cca. 80% vašich celkových možností, aby ste v prípade ak sa niečo neočakávané vyskytne mali k dispozícii dostatočnú finančnú rezervu.

Určite si priority

Premyslite si poriadne celý koncept renovácie už na začiatku. Vytýčte si hlavné priority renovácie. V prípade ak si neviete poradiť je vhodné využiť i služby interiérového dizajnéra, ktorý vám s vaším vysnívaným domovom pomôže. Niekomu sa môže zdať, že sú to vyhodené peniaze, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že v konečnom dôsledku to klientom dokáže usporiť nemalé finančné prostriedky. Výhodou je, že máte možnosť hneď na začiatku vidieť váš budúci interiér a navyše získate aj presnejší pohľad na renováciu z pohľadu potrebných financií. Minimalizuje tým možné prekvapenia počas samotnej renovácie.

Naplánovanie procesu renovácie

Ideálnym riešením ako sa vyhnúť časovému stresu je zveriť komplexnú renováciu do rúk jednej firme. Odovzdať im komplexný projekt s návrhom budúceho interiéru a zdrhnúť niekde na dovolenku :-). Keďže väčšinou ideálne riešenie neexistuje, určite odporúčame, ak je to možné, využiť na renováciu len jednu firmu. Prečo? Zaplánovanie procesu renovácie je časovo omnoho náročnejšie v prípade ak ju budete riešiť s viacerými dodávateľmi. Jednotlivé kroky ako napr. okná, stierky, elektrina, voda, atď. na seba nadväzujú a v prípade ak sa jeden dodávateľ dostane do časového sklzu, môže sa aj celá renovácia časovo predĺžiť až o niekoľko týždňov. Naše odporúčanie je minimálny počet dodávateľov a dôkladné preverenie každého jedného dodávateľa – využite google, pýtajte sa známych, vypýtajte si referenciu. Strávte výberom dodávateľa dostatok času, aby ste predišli zbytočným starostiam v budúcnosti.

Utečte na dovolenku

Tento variant nie je pre každého a záleží ako hlboko chcete a môžete načrieť do vašej peňaženky. Najlepším možným riešením ako sa zbaviť stresu je utiecť niekde napríklad moru a nechať celú renováciu na starosti odborníkom, prípadne sa poistiť aj nejakým nie len staveným ale aj „dizajnérskym“ dozorom, aby renovácia dopadla presne podľa vašich predstáv.

A na záver článku malé odporúčanie, aby ste očakávali aj neočakávané :-).

Ľudmila Lešánek